08/11/2014

Tidy Towns Award Winners of 2014

0V7A36102

Share on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook

After a fabulous weekend that embodied the camaraderie and community spirit that is the heart and soul of our Tidy Towns Program, we’re proud to announce the winners of this year’s Awards:

The NSW Overall Tidy Town is… Gloucester!

Below is the list of all the winners and highly commended towns in each award and population category.

NSW Overall Tidy Towns in Their Population Categories

Population Category A Third Place: Bedgerabong

Population Category A Second Place: Currububula

Population Category A Winner: Rydal

Population Category B Third Place: Bowraville

Population Category B Second Place: Berrigan

Population Category B Winner: Jerilderie

Population Category C Third Place: Portland

Population Category C Second Place: Evans Head

Population Category C Winner: Gloucester

Population Category D Third Place: Tilligerry

Population Category D Second Place: Leeton

Population Category D Winner: Toronto

Population Category E Third Place: Broken Hill

Population Category E Second Place: Lithgow

Population Category E Winner: Singleton

Population Category F Third Place: Tamworth

Population Category F Second Place: Orange

Population Category F Winner: Wagga Wagga

 

Australian Packaging Covenant Waste Management Award

Population Category B Winner: Berrigan Men’s Shed

Population Category C Winner: Gloucester Recycled silage wrap – ‘PLASBACK’

Population Category D Winner: Toronto Recycling Centre

Population Category E Highly Commended: Cessnock Waste Management Strategy 2014-19

Population Category E Winner: Raymond Terrace Working with Port Stephen’s  Council – Waste Management Plan

Population Category F Highly Commended: Wagga Wagga – Recycled Crushed Glass

Population Category E Winner: Orange Waste Management Project Minimising Waste to Landfill

 

Australian Packaging Covenant Litter Reduction Award

Population Category B Highly Commended: Murrurrundi – Southern Entrance to Murrurundi

Population Category B Winner: Berrigan Do the Right Thing – Keep Berrigan Clean

Population Category D Highly Commended: Forbes The Coming Out of Cotton’s Weir

Population Category D Winner: Toronto Tossers can be Binners

Population Category E & F Highly Commended: Broken Hill Tidy Towns Committee Strategic Plan for Litter Reduction

Population Category E& F Winner: Cessnock Litter Free Roadsides in Cessnock

 

Environmental Education Award

Council Run Program Winner: Toronto – Toronto Fire Stations Model Fire Retardant Native Gardden

Community Group Winner: Tamworth – Sustainable Namoi Living Program

Early Learning Centres Highly Commended: Griffith – A Place for Children – Creating a Natural World for Children

Early Learning Centres Winner: Kurri Kurri – Kurri Kurri & District Pre-School Kindergarten Inc.

Category 1 (451+ Students) Highly Commended: St Phillip’s Christian College Cessnock – Dreams to Reality

Category 1 (451+ Students) Winner: Lithgow High School – Gawaymbanha Ngurambang (Wiradjuri for ‘Welcome to the Meeting Place’)

Category 2 (301-450 Students) Highly Commended: Lutheran Primary School Wagga Wagga – Sustaining Our School and City

Category 2 (301-450 Students) Winner: Grahamstown Public School Raymond Terrace – How Does Your Garden Grow?

Category 3 (160-300 Students) Highly Commended: Bowraville Central School – Let’s Reuse Waste

Category 3 (160-300 Students) Winner: Forbes North Public School – Partnerships to Extend Sustainability in the Community

Categories 4 & 5 (5 – 159 Students) Highly Commended: Wollombi Public School

Categories 4 & 5 (5 – 159 Students) Winner: Barooga Public School – Stephanie Alexander  Kitchen Garden

 

 Sustainable Business Award

Population Category B Winner: Olive Oil of Australia – Jerilderie

Population Category C Highly Commended: Hurlfords – Kyogle

Population Category C Winner: Drifta Camping and Trailer Kitchens -Gloucester

Population Category D Highly Commended: Tailor Made Fish Farms – Tilligerry Peninsula

Population Category D Winner: Bernard’s Marketplace – Forbes

Population Category E Highly Commended: Tip Shop – Broken Hill

Population Category E Winner: De Bortoli Wines – Griffith

 

Office of Environment and Heritage Community Actions and Partnerships Award

Population Category A Highly Commended: Gooloogong Reconnecting Remnant Woodlands – Kangarooby Landcare

Population Category A Winner: Nundle Community Support and Cultural Awareness

Population Category B Highly Commended: Jerilderie Royal Children Hospital Good Friday Appeal Ambrose Golf Tournament

Population Category B Winner: Berrigan Red Cross Centenary

Population Category C Winner: Kyogle 40 year Celebration of Lions Road

Population Category D Winner: Scone 2013 NSW Rural Womens’ Gathering – “Horsin’ Around in Scone”

Population Category E Highly Commended: Lithgow Bushfire 2013

Population Category E Winner: Broken Hill Far West Festival of Respect

Population Category F Highly Commended: Orange Narrambla Homestead Relocation and Restoration

Population Category F Winner: Griffith Carevan

 

Office of Environment and Heritage Conservation Partnerships Wildlife Corridors and Habitat Conservation Award

Population Categories A-D Highly Commended: Tilligerry Peninsula Envirotrust – Improving our Wildlife Corridors

Population Categories A-D Winner: Scone Devil Ark Education Centre

Population Category E Judges Commendation: Broken Hill White Leeds Wetlands and Wildlife Refuge

Population Category E Highly Commended: Cessnock Mount View Biodiversity Corridor

Population Category E Winner: Lithgow Australian Ecosystems Foundation – Secret Creek Sanctuary

Population Category F Highly Commended: Orange Nesting Box Installation and Monitoring Program – Gosling Creek Precinct

Population Category F Winner: Tamworth Peel High Wetlands Project

 

Young Legends Award

Population Category B Highly Commended: Jake Speck – Murrurundi

Population Category B Winner: Emily Ford – Jerilderie

Population Category C Highly Commended: Kyogle Scouts

Population C Winner: Ryan Yates – Gloucester

Population Category D Highly Commended: Nathan Riley and Connie Hayes – Tilligerry Peninsula

Population Category D Winner: Bidgee Binge Program – Leeton

Population Category E Highly Commended: Cessnock Girl Guides

Population Category E Winner: Jarrah Seager – Broken Hill

Population Category F Highly Commended: Kai Batten & the Wagga Wagga Grow and Give Urban Farming Food Relief Project

Population Category F Winner: Nicole Sugden – Orange

 

Water Conservation Award

Population Category A-C Winner: Gloucester Conserving the Barrington River

Population Category D Winner: Leeton The Biterns in Rice Project

Population Category E Highly Commended: Broken Hill White Leeds Wetlands and Wildlife Refuge

Population Category E Winner: Lithgow Drought Proofing Lithgow from a Coalmine

 

Office of Environment and Heritage Cultural Heritage Award

Population Category A Highly Commended: Cullen Bullen Historic Skip Line Stage 2

Population Category A Winner: Rydal – Saving Our History

Population Category B Highly Commended: Berrigan & District Heritage Museum

Population Category B Winner: Jerilderie Bakery

Population Category C Highly Commended: Evans Head Memorial Aerodrome Heritage Aviation Museum

Population Category C Winner: Gloucester Centenary Show

Population Category D Highly Commended: Toronto Rail Heritage – Restorations and Operations

Population Category D Winner – Cowra Breakout 70th Anniversary

Population Category E Highly Commended: Broken Hill Restoration – Replica of Royal State Coach

Population Category E Winner: Lithgow State Mine Heritage Park & Railway Education Program

Population Category F Highly Commended: Maitland Jewish Cemetery Conservation Program

Population Category F Winner: King George V – English Oak Trees

 

 Energy Efficiency Award

Population Category D Highly Commended: Tilligerry Peninsula – an Energy Efficient Tiliggery Habitat

Population Category D Winner: Leeton – Solar Heating Leeton Pool

Population Category E & F Highly Commended: Orange – Powering the Orange City Council Depot

Population Category E & F Highly Commended: Broken Hill – Solar Evacuated Tube Installation – Alma Oval & Warnock Street Depot

Population Category E & F Winner: Wagga Wagga Aquatic Centre Cogeneration Project


Tidy Towns is sponsored by the NSW Office of Environment and Heritage
and the Australian Packaging Covenant

NSW OEH logo with Office of Environment and Heritage text   Heritage Council Logo 

APC-Logo_2013-Primary

3 Responses to “Tidy Towns Award Winners of 2014”

  1. November 11, 2014 at 5:28 pm, Judy Quickenden said:

    Its great to see all the interesting projects happening around the nation!

  2. November 21, 2014 at 9:11 pm, Anne Lepper said:

    Another wonderful weekend.Thankyou to all !

  3. November 21, 2014 at 9:12 pm, Anne Lepper said:

    Another wonderful weekend.Nice to catch up with The team